Pocta Alfredu Neumannovi: velký návrat

Květen bude v Brně zasvěcen poctě vídeňského rodáka, který se proslavil především svými realizacemi v Izraeli, ale směr jeho profesní kariéry byl určen právě v moravské metropoli. Odborné sympozium se zahraničními hosty doplní řada doprovodných akcí a výstav. 50 let po své smrti se tak Alfred Neumann alespoň obrazně vrátí do místa svého dětství a mládí.

Přestože se Alfred Neumann narodil ve Vídni, od útlého věku vyrůstal v Brně, kde také studoval stavební průmyslovku a vysoké učené technické. Ve studiu pokračoval na vídeňské Akademii a během svého života podnikl celou řadu zahraničních cest, ze kterých se rád vracel do Brna. Během druhé světové války však byl kvůli svému židovskému původu perzekvován a uvězněn v koncentračním táboře Terezín. Po návratu do Brna například prezentoval Československo na 6. srazu Congres International d’Architecture Moderne (CIAM) v anglickém Bridgwateru, ale po komunistickém převratu v únoru 1948 opět upadl v nemilost a útočiště našel v Izraeli, kde získal celou řadu zakázek, založil vlastní ateliér, a kde přednášel na Izraelském technologickém institutu. Poslední tři roky svého života strávil v Kanadě, architekturu zde vyučoval na univerzitě v Quebecu. Neumannovy realizace kromě Československa a Izraele najdeme také v Německu, Polsku, Rakousku, Alžíru, Jihoafrické republice, Francii a Kanadě.

„Neumannovský festival“ připravuje ostravský Kabinet architektury společně s řadou brněnských institucí. „Jedná se o vůbec první sympozium, věnované této významné osobnosti. Navzdory celé řadě celosvětově působících architektů, kteří se otevřeně hlásí k ideové návaznosti na architekturu Alfreda Neumanna, drží Česká republika prvenství jak ve vydání Neumannovy monografie, tak i nyní v uspořádání odborné konference,“ tvrdí ideový autor, inspirátor a jeden z organizátorů Tadeáš Goryczka.

Hlavním programem festivalu s názvem Pocta Alfredu Neumannovi je odborné sympozium, které se uskuteční 10. května v přednáškové budově Metodického centra moderní architektury, jenž sídlí v areálu vily Stiassni. Příspěvky budou rozděleny do dvou bloků, v nichž se čeští i zahraniční odborníci budou věnovat životu i dílu Alfreda Neumanna, ale také reflexi jeho architektury. Vystoupí zde mimo jiné i Neumannův žák a přímý spolupracovník, Zvi Hecker, nebo architekt, urbanista, pedagog a popularizátor architektury Rafi Segal. Akci doplní výstava ve vile Stiassni, věnovaná Neumannovým následovníkům, kterou mohou zájemci navštívit od 4. do 27. května.

Celý festival však vypukne už 3. května otevřením výstavy Alfred Neumann — česká stopa v Galerii architektury. O den později odstartuje výstava Následovníci Alfreda Neumanna ve vile Stiassni. V předvečer zahájení sympozia, 9. května, proběhne ve vile Tugendhat setkání právě se Zvi Heckerem, a to u příležitosti zahájení výstavy jeho architektonických studií a návrhů domu Neumeister, která bude přístupná až do 9. června. Dne 10. května se bude v Domě umění konat vernisáž výstavy, která vznikla v ostravském Kabinetu architektury s názvem Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo.

Nad akcí převzali záštitu Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje, Lenka Kozlová, poslankyně a členka Podvýboru pro kulturu Parlamentu České republiky a Radek Holomčík, poslanec Parlamentu České republiky.

Výstava a symposium ve vile Stiassni se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Program:

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

                                    

 

Související akce

Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Následovníci Alfreda Neumanna

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 4. 5. 2018–27. 5. 2018
  • 10.00–16.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Vzdělávání

Symposium k poctě Alfreda Neumanna

  • Vila Stiassni, přednášková budova ()
  • 10. 5. 2018