V Brně se natáčel britský film o snech dívky, která uprchla před holokaustem

Daria Martin, Courtesy Maureen Paley Gallery, London | © Daria Martin, Courtesy Maureen Paley Gallery, London

Film Tonight the World/Svět dnešní noci uznávané umělkyně Daria Martin bude mít v lednu premiéru v londýnské galerii The Curve. Krátký film inspirovaný deníkovými záznamy snů autorčiny babičky, která utekla z Brna před holokaustem, se natáčel v brněnské vile Stiassni.

Film natáčený v Brně bude mít 30. ledna v Londýně v kulturním centru Barbican premiéru. Film Tonight the world/Svět dnešní noci je součástí stejnojmenné výstavy v galerii The Curve v centru Barbican. Spolu s výstavou bude lidem zpřístupněn od 31. ledna do 7. dubna 2019.  Výstava se v červnu přesune do San Francisca do Židovského muzea.  Připravuje se také autorská projekce v Brně.

Daria Martin vytvořila pomocí počítačové herní technologie a filmu výstavu, kde návštěvníkům živě ukáže vzpomínky své babičky Susi Stiassni, která utekla z Brna před holocaustem. Její rodina patřila v Jihomoravském kraji mezi úspěšné židovské výrobce textilu. V Brně po nich zůstala například modernistická vila Stiassni, palác Morava nebo stavby v areálu textilky Vlněna.

Autorka čerpala inspiraci z deníků, které si její babička vedla více než pětatřicet let. V denících popisovala své sny, v nichž se často vracela do svého domova z dětství. „V denících je každých několik měsíců zaznamenán sen, ve kterém se Susi vrací do vily Stiassni. Sny jsou někdy radostné, často však plné strachu a obvykle podivné,“ říká autorka projektu Daria Martin.

Celá výstava bude sloužit jako portrét autorčiných předků i jí samotné, studie mezigeneračního traumatu, migrace a ztráty. Daria Martin je mezinárodně vystavovaná umělkyně. Momentálně působí v Londýně. Ve svých filmech se snaží nalézat souvislosti mezi nesourodými médii a tématy, jako jsou třeba malby a vystoupení, lidé a objekty nebo vnitřním a společenským světem.

Výrobu filmu Svět dnešní noci podpořil Jihomoravský nadační fond. Natáčení ve vile Stiassni a archivní materiály poskytl Národní památkový ústav, správa vily Stiassni. Natáčení se připravovalo ve spolupráci s Filmovou kanceláří Brno. Produkční servis pro britský štáb zajišťovala brněnská společnost GNOMON Production.

https://www.barbican.org.uk/whats-on/2019/event/daria-martin-tonight-the-world

http://www.gnomonfilm.com/portfolio/svet-dnesni-noci/

Související zprávy

Ve vile Stiassni vzniká film inspirovaný sny její nemladší obyvatelky. Natáčí jej uznávaná umělkyně Daria...

16. 7. 2018

Daria Martin je autorkou řady oceněných uměleckých filmů. Jejich projekce proběhly v renomovaných moderních galeriích v Evropě i zámoří. Zároveň je vnučkou Susi (Zuzany)...