Čtvrteční večer 15. září patřil četníkům, především potom jejich krásným polovičkám. nechte se alespoň na fotografiích okouzlit krásou meziválečné módy. 

Navštivte skvost brněnské moderní architektury

Vila Stiassni, v Brně více známá také jako vládní vila, se otevřela návštěvníkům po rozsáhlé obnově na konci roku 2014 a patří tak mezi nejmladší objekty spravované NPÚ. Vzorová obnova jí ve větší míře navrátila luxus a půvab první republiky.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

 


Akce

7 říj
Výstava

Výstava: Nouzová kolonie Písečník v Brně

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 7. 10. 2016 –26. 11. 2016
  • 10.00–17.00
19 říj
Koncert

Koncert z cyklu Bachův varhanní podzim

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 19. 10. 2016 –19. 10. 2016
  • 19.30

Zprávy

Vilu Stiassni ozdobily četnické dámy

16. 9. 2016

Ve čtvrtek 15. září 2016 hostila schodišťová hala vily Stiassni netradiční módní přehlídku. Představeny byly kostýmy dam, použité v seriálu České televize Četnické humoresky. Večerem provázel...

Auta brněnských továrníků odstartovala z vily Stiassni

9. 9. 2016

Dvě desítky historických vozidel se dnes (9. 9. 2016) sjely na nádvoří vily Stiassni. Od 14 do 16 hodin je tu mohli obdivovat návštěvníci, kteří si navíc vyslechli povídání o továrních i rodinných...

Vila Stiassni zažila úspěšnou noc

29. 8. 2016

V sobotu 27. srpna se ve vile Stiassni konala Hradozámecká noc – na tomto místě již podruhé. Návštěvníky čekal koncert, promítání i speciální – téměř detektivní – prohlídky interiérů....

Tipy na výlet

  • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

  • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

  • Po prohlídce vily Stiassni můžete procházkou zamířit do další zajímavé vily, která je vzdálená necelé dva kilometry. Trasa vede přes Wilsonův les, tudíž skvěle spojíte kulturu s přírodou.

zajímavé odkazy