Vážení návštěvníci, děkujeme vám za přízeň v roce 2019 a do nového roku vám přejeme, ať kráčíte vždy po té stiassné cestě. vila stiassni je pro vás opět otevřena vždy od pátku do pondělí. od 24. 1. do 3. 2. se můžete těšit na výstavu květinových aranžmá, tentokráte v hávu svatebním. nenechte si ujít rozkvetlou vilu uprostřed zimY. 

Chcete poznat místo, kde historie žije současností? Navštivte vilu Stiassni.

Projděte se s námi po stopách času a vychutnejte si noblesu, luxus i jedinečnost exteriéru a interiéru naší vily. Prožijte s námi kouzlo 30. let, vítejte ve vile Stiassni.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

 


Akce

Netradiční prohlídka

Vila Stiassni v hávu svatebním

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 24. 1. 2020–3. 2. 2020
 • 9.00–17.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Cena Arnošta Wiesnera 2019

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 31. 1. 2020–3. 2. 2020
 • 10.00–16.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Cena Arnošta Wiesnera 2019

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 8. 2. 2020–10. 2. 2020
 • 10.00–16.00

Zprávy

Výzva k vyjádření předběžného zájmu - nabídka pronájmu ve vile Stiassni

12. 12. 2019

Správa vily Stiassni vydává výzvu k vyjádření předběžného zájmu - nabídku pronájmu prostor pro kanceláře v administrativní budově v areálu vily Stiassni.

Brno moderní II – Velký průvodce po architektuře 1949–2000

24. 11. 2019

V pondělí 2. prosince v 17 hodin se v přednáškové budově MCMA v Brně uskuteční slavnostní uvedení nové knihy z vydavatelství Paseka. Křtu se zúčastní celý autorský tým...

Výstava ve vile Stiassni představí Václava Havla jako inspirátora a objednavatele současné architektury

6. 10. 2019

Od pátku 11. října 2019 bude ve výstavním sále vily Stiassni k vidění výstava připomínající architektonické počiny Evy Jiřičné, Josefa Pleskota, Bořka Šípka a dalších...

Tipy na výlet

 • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

 • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

 • Návštěva Brna by nebyla úplná bez plavby parníkem po Prýglu, jak se domácky říká Brněnské přehradě. Plavbu můžete spojit s prohlídkou jednoho z největších hradních...

Partneři vily Stiassni

témata roku 2020

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: