Vila Stiassni, stejně jako další brněnské vily (Tugendhat a Löw-Beer), se zapojuje do akce Národního památkového ústavu Hradozámecká noc. Brněnští návštěvníci se tak mohou již podruhé spíše těšit na noc vilovou, plnou nevšedních zážitků...

Navštivte skvost brněnské moderní architektury

Vila Stiassni, v Brně více známá také jako vládní vila, se otevřela návštěvníkům po rozsáhlé obnově na konci roku 2014 a patří tak mezi nejmladší objekty spravované NPÚ. Vzorová obnova jí ve větší míře navrátila luxus a půvab první republiky.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

 


Akce

26 srp
Výstava

Výstava: Památky nás baví (edukační aktivity NPÚ)

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 1. 7. 2016 –25. 9. 2016
 • 9.00–17.00
27 srp
Netradiční prohlídka

Hradozámecká (vilová) noc ve vile Stiassni

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 27. 8. 2016 –27. 8. 2016
 • 18.00–22.00
9 zář
Oživlé památky

Auta brněnských továrníků

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 9. 9. 2016 –9. 9. 2016
 • 15.00

Zprávy

V Brně se podruhé uskuteční vilová noc, čtveřice slavných vil se tak připojí k Hradozámecké noci 2016

16. 8. 2016

Po loňském úspěchu se i letos zapojí slavné brněnské vily do Hradozámecké noci. Poslední srpnovou sobotu se tak návštěvníci mohou těšit na zajímavý program, který jim navíc umožní prohlédnout si interiér v neobvyklou dobu. Netradiční akci chystají vila Löw-Beer, vila Stiassni, vila Tugendhat a Jurkovičova vila. Program začíná od 18 hodin.

Mistr barevných staveb ve vile Stiassni

10. 5. 2016

V pořadí třetí letošní výstava ve vile Stiassni představí život a dílo jedné z nejpozoruhodnějších postav německé architektonické moderny první poloviny 20. století, architekta a urbanisty Bruno Tauta. Výstava, jejíž premiéra proběhla na podzim loňského roku v Goethe-Institutu v Praze, bude nyní reprízována také v Brně.

Brněnské vilové kvarteto startuje novou sezonu

22. 3. 2016

Jurkovičovu vilu, vilu Löw-Beer, vilu Stiassni a vilu Tugendhat si mohou návštěvníci prohlédnout od ledna do prosince. Přestože jsou stavby ve správě různých institucí, jsou významným turistickým cílem prezentujícím Brno jako město moderní architektury. Spolupracující vily se tak prezentují pod názvem Brněnské vilové kvarteto. Nyní představují program na celou sezonu.

Tipy na výlet

 • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

 • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

 • Po prohlídce vily Stiassni můžete procházkou zamířit do další zajímavé vily, která je vzdálená necelé dva kilometry. Trasa vede přes Wilsonův les, tudíž skvěle spojíte kulturu s přírodou.

zajímavé odkazy