Říkají Vám něco jména Nataša Gollová, Adina Mandlová, Zita Kabátová, Oldřich Nový, Svatopluk Čech? Nejenom tato jména, ale i jména dalších hvězd stříbrného plátna si připomeneme ve vile Stiassni díky zcela unikátní výstavě originálních kousků přímo z jejich osobního šatníků. vyvrcholením výstavy bude promítání filmu pro pamětníky, o kterém rozhodnout sami návštěvníci. Tak nás nezapomeňte sledovat.

Chcete poznat místo, kde historie žije současností? Navštivte vilu Stiassni.

Projděte se s námi po stopách času a vychutnejte si noblesu, luxus i jedinečnost exteriéru a interiéru naší vily. Prožijte s námi kouzlo 30. let, vítejte ve vile Stiassni.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

Pojďte s námi na prohlídku, projdeme se pamětí... a teď navíc virtuálně! 

Račte vstoupit zde.


Akce

Výstava

Hvězdy stříbrného plátna ve vile Stiassni

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 22. 3. 2019–24. 3. 2019
  • 10.00–16.00
Výstava

Hvězdy stříbrného plátna ve vile Stiassni

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 29. 3. 2019–31. 3. 2019
  • 10.00–16.00

Zprávy

Přednáškový cyklus BUDOVAT! BOURAT?

7. 3. 2019

14. března odstartuje v přednáškové budově MCMA v Brně první ze série pěti podvečerů, během kterých celkem devět architektů z České i Slovenské republiky představí...

Vila Stiassni představí moderní architekturu na Seznamu světového dědictví UNESCO

13. 2. 2019

Nejnovější výstava, která bude ve vile Stiassni k vidění vždy od pátku do neděle od 1. března do 26. května, představuje klenoty světové moderní architektury. Patří mezi...

V Brně se natáčel britský film o snech dívky, která uprchla před holokaustem

22. 1. 2019

Film Tonight the World/Svět dnešní noci uznávané umělkyně Daria Martin bude mít v lednu premiéru v londýnské galerii The Curve. Krátký film inspirovaný deníkovými...

Tipy na výlet

  • Hned vedle rozlehlého areálu brněnského výstaviště se nachází romantický zámeček - Letohrádek Mitrovských, který okouzlí každého milovníka historie, cestování,...

  • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

  • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

Partneři vily Stiassni

témata roku 2019

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: