aktuálně je ve vile stiassni připravena výstava obrazů helgy hoškové, která čeká na své otevření... kvůli trvající situaci jsme pro vás připravili alespoň krátné video, které vám výstavu a osobnost paní hoškové blíže představí.

Chcete poznat místo, kde historie žije současností?    Navštivte vilu Stiassni [šťasny].

Projděte se s námi po stopách času a vychutnejte si noblesu, luxus i jedinečnost exteriéru a interiéru naší vily. Prožijte s námi kouzlo 30. let, vítejte ve vile Stiassni.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

 


Akce

Výstava

Výstava obrazů Helgy Hoškové "91" ve vile Stiassni

  • Změna
  • vila Stiassni v Brně ()
  • 15. 1. 2021–31. 5. 2021
  • 9.00–17.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele

Zprávy

Příběh Arthura Schüllera, zakladatele moderní neuroradiologie

27. 12. 2020

Sestra Alfreda Stiassného Margarete se provdala za lékaře, který zcela proměnil neurologickou diagnostiku. Téměř zapomenutý příběh tohoto brněnského rodáka nyní odkrývá...

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

9. 12. 2020

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již...

Prohlídka vily Stiassni pod vánočním stromečkem

16. 11. 2020

Právě v těchto dnech máte skvělou příležitost obdarovat své přátele a blízké originálním a hodnotným dárkem v podobě vánočního voucheru na prohlídku vily Stiassni,...

Tipy na výlet

  • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

  • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

  • Návštěva Brna by nebyla úplná bez plavby parníkem po Prýglu, jak se domácky říká Brněnské přehradě. Plavbu můžete spojit s prohlídkou jednoho z největších hradních...

Partneři vily Stiassni

témata roku 2020

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: