vážení návštěvníci, děkujeme za vaši přízeň v roce 2017, který byl v mnohém opět o něco úspěšnější než rok předchozí. již nyní pro vás pečlivě připravujeme novou sezónu, která se ponese v duchu vládní vily, domu připraveného kdykoliv hostit toho nejvýznamnějšího hosta - jste u nás vítání! přejeme stiassný nový rok.

Navštivte skvost brněnské moderní architektury

Vila Stiassni, v Brně více známá také jako vládní vila, se otevřela návštěvníkům po rozsáhlé obnově na konci roku 2014 a patří tak mezi nejmladší objekty spravované NPÚ. Vzorová obnova jí ve větší míře navrátila luxus a půvab první republiky.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.


Akce

Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Hledání podoby

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 12. 1. 2018–28. 1. 2018
 • 10.00–16.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Netradiční prohlídka

Orchideje ve vile Stiassni... s radostí věnováno bývalým státníkům

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 26. 1. 2018–4. 2. 2018
 • 10.00–16.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele

Zprávy

Ve vile Stiassni najdete tváře dvacítky architektů

9. 1. 2018

V pátek 12. ledna 2018 začíná ve výstavním sále brněnské vily Stiassni výstava nazvaná Hledání podoby. Brněnský sochař, architekt a pedagog Zdeněk Makovský na ní...

Ve vile Stiassni ocení nejlepší studentské ateliérové práce

5. 12. 2017

Už dvanáctý rok po sobě mají studenti Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně možnost se mezi sebou utkat o Cenu Arnošta Wiesnera. Letošní slavnostní předávání...

Ve vile Stiassni již podruhé zasahoval inspektor Povondra a četníci

30. 10. 2017

28. října 2017 proběhla ve vile repríza interaktivní detektivky z období první republiky.

Tipy na výlet

 • Hned vedle rozlehlého areálu brněnského výstaviště se nachází romantický zámeček - Letohrádek Mitrovských, který okouzlí každého milovníka historie, cestování,...

 • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

 • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

Partneři vily Stiassni