Milí návštěvníci a příznivci vily Stiassni, rok 2018 byl pro vilu v mnoha ohledech zlomový a úspěšný a bez Vás by tomu tak určitě nebylo. Děkujeme za každou návštěvu a slova chvály. Naši práci děláme kvůli Vám a pro Vás a jsme za to rádi. Tímto Vám chceme popřát všechno dobré a krásné do nového roku a doufáme, že 9 bude stejně významná jako 8, a to nejen pro vilu, ale i pro Vás. již nyní pro vás pečlivě připravujeme bohatý kulturní program na nový rok, který již tradičně odstartuje výstavou květinových aranžmá. přijměte pozvání do rozkvetlé vily.

Chcete poznat místo, kde historie žije současností? Navštivte vilu Stiassni.

Projděte se s námi po stopách času a vychutnejte si noblesu, luxus i jedinečnost exteriéru a interiéru naší vily. Prožijte s námi kouzlo 30. let, vítejte ve vile Stiassni.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

Pojďte s námi na prohlídku, projdeme se pamětí... a teď navíc virtuálně! 

Račte vstoupit zde.


Akce

Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Časopis Forum a československá moderna

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 18. 1. 2019–20. 1. 2019
 • 10.00–16.00
Netradiční prohlídka

Amarylis a zlatá dvacátá aneb oslavte s námi 90 let vily Stiassni

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 25. 1. 2019–3. 2. 2019
 • 10.00–16.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Časopis Forum a československá moderna

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 25. 1. 2019–3. 2. 2019
 • 10.00–16.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele

Zprávy

Vila Stiassni na prestižním seznamu ICONIC HOUSES

29. 11. 2018 (aktualizováno 10. 12. 2018)

Vila Stiassni byla zařazena mezi nejprestižnější domy 20. století, které byly navrženy významnými architekty a dnes jsou přístupné veřejnosti.

Nový dokument České televize mapuje stopy prezidenta Beneše ve vile Stiassni

12. 11. 2018

Pro letošní rok plný výročí natočila Česká televize také desetidílný dokument „Beneš 1918 1938 1948“. Osmý díl s názvem „Návrat“, odvysílaný 10. listopadu 2018, nás...

Vila Stiassni, 90 pohnutých let

31. 10. 2018

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, vydal novou publikaci mapující historii jedné z nejslavnějších staveb v brněnských Pisárkách. Autorský...

Tipy na výlet

 • Hned vedle rozlehlého areálu brněnského výstaviště se nachází romantický zámeček - Letohrádek Mitrovských, který okouzlí každého milovníka historie, cestování,...

 • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

 • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

Partneři vily Stiassni

témata roku 2018

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: