Největší letní akce se ve vile Stiassni ponese, jak jinak, než v duchu 20. a 30. let. během prohlídek si Připomeneme rovných 90 let, které letos uplynou od okamžiku, kdy se rodina Stiassni nastěhovala do svého nového domova. nenechte si ujít atmosféru noční vily.

Chcete poznat místo, kde historie žije současností? Navštivte vilu Stiassni.

Projděte se s námi po stopách času a vychutnejte si noblesu, luxus i jedinečnost exteriéru a interiéru naší vily. Prožijte s námi kouzlo 30. let, vítejte ve vile Stiassni.

Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927–1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů.

 


Akce

Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Z Vídně na sever

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 19. 7. 2019–21. 7. 2019
 • 10.00–17.00
Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Z Vídně na sever

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 26. 7. 2019–28. 7. 2019
 • 10.00–17.00
Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Z Vídně na sever

 • vila Stiassni v Brně ()
 • 2. 8. 2019–4. 8. 2019
 • 10.00–17.00

Zprávy

Zahrada vily Stiassni láká k odpočinku a nově také k poznání

4. 6. 2019

Utečte z ruchu velkoměsta do zahrady vily Stiassni. Tady zapomenete, že jste ve městě. Od soboty 8. června jsme pro návštěvníky připravili novinku v podobě více než...

Výstava „Z Vídně na sever“ připomíná, že se v Brně protínaly dvě páteřní železniční tratě

29. 5. 2019

Od pátku 31. května 2019 bude ve výstavním sále vily Stiassni k vidění výstava zaměřená na první období výstavby a provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní...

Vila Stiassni rozšiřuje otevírací dobu pro návštěvníky

1. 4. 2019

V pondělí 1. dubna bude vila Stiassni otevřena pro návštěvníky a není to apríl! Správa vily rozšiřuje otevírací dobu a nově můžete vilu navštívit každé pondělí.

Tipy na výlet

 • Hned vedle rozlehlého areálu brněnského výstaviště se nachází romantický zámeček - Letohrádek Mitrovských, který okouzlí každého milovníka historie, cestování,...

 • Světový unikát moderní architektury a památka UNESCO - to je vila Tugendhat! Postavená v letech 1929-1930 dle návrhu architekta Ludwiga Mies van der Rohe.

 • V Brně nejezdí tramvaj, ale šalina a stejně tak nepotkáte trolejbus, ale trajf. Vydejte se trajfem do vily Löw-Beer, ve které se seznámíte se světem brněnské buržoazie.

Partneři vily Stiassni

témata roku 2019

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: