Brno moderní II – Velký průvodce po architektuře 1949–2000

V pondělí 2. prosince v 17 hodin se v přednáškové budově MCMA v Brně uskuteční slavnostní uvedení nové knihy z vydavatelství Paseka. Křtu se zúčastní celý autorský tým ve složení Renata Vrabelová, Vladimír Šlapeta, Milan Jaroš a Lukáš Žentel. Úlohy kmotrů se ujmou Eva Rozehnalová a Josef Němec.

Dějinné peripetie druhé poloviny 20. století zanechaly na tváři moravské metropole možná překvapivě pestrý otisk. Stopy sorely nacházíme na sídlištích brněnských předměstí, zářným příkladem bruselského stylu je hotel Continental, za jednu z nejúspěšnějších českých architektonických realizací byla označena brutalistní budova Ingstavu ve Štýřicích. Proslulý kampus Masarykovy univerzity v Bohunicích, radnice v Žabovřeskách či Moravská zemská knihovna dokládají ozvěny hnutí hightech, postmoderny i dekonstruktivismu. Druhý díl úspěšného průvodce po brněnské architektuře představí slavné i méně známé stavby. Hesla opět doprovázejí fotografie zachycující současný stav budov, publikace obsahuje přehledné mapy s vyznačenými objekty a medailonky architektů.

Datum vydání: 06.11.2019
Formát: 130 x 230 mm
Počet stran: 248
ISBN: 978-80-7432-920-3

Vyšlo s podporou Magistrátu města Brna

Renata Vrabelová - Vladimír Šlapeta - Milan Jaroš - Lukáš Žentel

Architektka Renata Vrabelová (1959) se od roku 2000 zabývá propagací moderní architektury a udržitelného stavění. Je editorkou řady publikací o brněnské architektuře 20. století, od roku 2016 pracuje v Metodickém centru moderní architektury ve vile Stiassni v Brně. Uznávaný historik architektury a vysokoškolský pedagog Vladimír Šlapeta (1947) působil od sedmdesátých let do současnosti v mnoha vedoucích funkcích (Národní technické muzeum v Praze,ČVUT) a je autorem řady publikací o moderní architektuře. Milan Jaroš (1979) je stálým fotografem časopisu Respekt. Jeho práce získaly řadu ocenění v soutěžích Czech Press Photo, Frame, Unicef Photo Award, Unicredit Photo Award. Lukáš Žentel (1976) se od studií na pražské FAMU soustřeďuje na fotografie architektury. Zároveň externě pracuje na sbírce portrétů pro Pamět národa.