Sestra Alfreda Stiassného Margarete se provdala za lékaře, který zcela proměnil neurologickou diagnostiku. Téměř zapomenutý příběh tohoto brněnského rodáka nyní odkrývá půlhodinový filmový dokument, který natočil Adrew Schuller. K vydání se připravuje i kniha.
Andrew Schuller se v posledních letech zaměřil na výzkum historie své rodiny. V ní jako zcela mimořádná osobnost vyvstává postava Arthura Schüllera – jeho příběh, který se prolíná s historií rodiny Stiassni, je plný zvratů, okamžiků naděje i beznaděje.
Arthur pocházel z textilácké židovské rodiny, původem z Bučovic, stejně jako rodina Stiassni. Jeho strýcové Sigmund a Salomon v Brně provozovali dvě menší textilní továrny, Arthurův otec však nastoupil kariéru lékaře – byl specialistou na ORL. Po vzoru otce vystudoval i Arthur medicínu a ve vídeňské dětské nemocnici se věnoval moderním metodám diagnostiky mozku. Oženil se s Margaretou Stiassnou – společně je zachycuje řada rodinných snímků pořízených v Brně. Arthurova kariéra se slibně rozvíjela, o svých výzkumech napsal několik knih, přednášel na lékařských konferencích, působil jako pedagog na univerzitě. Kariéru však násilně ukončila druhá světová válka. Zatímco Arthur s Margarete zůstali v době anšlusu Rakouska v anglickém Oxfordu, kde Arthur přednášel, jejich synové Franz Ferdinand a Hans Heinrich zůstali v Brně. Před nacisty se jim nepodařilo uprchnout a jejich životy vyhasly v koncentračních táborech. Rodiče už se nikdy na kontinent nevrátili – zbytek života strávili v australském Melbourne, kde už se Arthur vědecké práci nevěnoval.
Australští lékaři a kolegové Arthura Schüllera John Keith a Michael Hendersonovi nyní připravují k vydání také knihu s názvem „Arthur Schüller: zakladatel neuroradiologie. Život na dvou kontinentech“. V prodeji by měla být od února 2021.
Filmový dokument Andrew Schullera a Pama Morrise (v anglickém znění) si můžete přehrát zde: